Wspólna wycieczka klasy 7e i 7fi
wtorek, 24 maja 2022 07:20

19 maja klasy 7e i 7fi wyruszyły na wycieczkę. Już od początku szczęście im sprzyjało w postaci pięknego słonecznego dnia. Zwiedzanie rozpoczęło się od Muzeum Lizaka w Jaśle, podczas którego uczniowie zapoznali się z historią i techniką produkcji lizaków. Największą atrakcją była jednak możliwość samodzielnego uformowania lizaka, którego mogli ze sobą zabrać na pamiątkę odwiedzin Muzeum.

Następnie klasy udały się  kilka kilometrów na północny-zachód od Jasła, gdzie nad doliną rzeki Ropy, znajduje się Skansen Archeologiczny Karpacka Troja. W Trzcinicy odkryto jedną z pierwszych silnie ufortyfikowanych osad znanych z terenu Polski, która powstała w początkach epoki brązu, ponad 4000 lat temu! To także tu odkryto pierwszą w Polsce osadę zakarpackiej kultury Otomani-Füzesabony odznaczającej się wyraźnymi wpływami śródziemnomorskimi, datowaną na okres 1650-1350 p.n.e. Ze względu na rangę tego odkrycia, chronologię oraz wyraźne wpływy południowo-europejskie miejsce to nazwane zostało Karpacką Troją.

Zakończeniem bardzo udanej wycieczki było ognisko z kiełbaskami.

Zapraszamy do galerii zdjęć.