GRUDNIOWE SPOTKANIA Z TRADYCJĄ
GRUDNIOWE SPOTKANIA Z TRADYCJĄ
piątek, 10 grudnia 2021 00:00

Dzień Tradycji - 8 grudnia 2021 r., rozpoczął w naszej szkole czas, w którym powracamy myślami do przeszłości naszego regionu. Poprzez różnego rodzaju warsztaty i wystawy, staramy się przybliżyć uczniom wartości, które pielęgnowali nasi przodkowie.

Hasło tegorocznego dnia brzmiało: "Kuferek Babuni". Na zorganizowanej w szkole wystawie rękodzieła, mogliśmy zobaczyć kufry pełne ręcznie wykonanych rzeczy, przyniesionych przez uczniów i nauczycieli. Były to haftowane przez babcie obrusy, wykonane na szydełku serwety, robione na drutach skarpety, szyte kożuchy i kamizelki. Na wystawie nie zabrakło również ręcznie wykonanych zabawek dla dzieci oraz sprzętu codziennego użytku sprzed lat. Eksponaty miały długą historię, niektóre wykonano nawet ponad sto lat temu.

Cześć wystawy została przeznaczona na tradycyjny strój LACHÓW SĄDECKICH. Można było obejrzeć oryginalny strój damski, przyniesiony przez naszego ucznia. Były również zdjęcia strojów znajdujących się w zbiorach Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu oraz Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Zdjęcia te stały się inspiracją dla prac plastycznych uczniów, którzy na ich podstawie wykonali projekty współczesnych ubiorów z elementami tradycyjnymi. Prace te również były wyeksponowane na wystawie.


W Dniu Tradycji, przedszkolaki oraz dzieci z klas I - VIII wykonywały papierowe, tradycyjne ozdoby świąteczne, które znalazły się później na naszej szkolnej choince. Przez kilka dni unosił się w naszej szkole zapach pieczonych pierników, ozdabianych póżniej przez uczniów. Niektóre klasy wykonały też świąteczne stroiki, nie zabrakło również pachnących pomarańczy ozdobionych goździkami.


 
Galeria 

Copyright © Szkoła Podstawowa nr 20 w Nowym Sączu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie BrandArt DESIGN.